SCREENWRITING SUCCESS

2022 Success (so far)

  • Alan Jenkins: ISA Top 25 Screenwriters to watch in 2022
  • Alicia Lomas-Gross: Film produced for Hallmark Movies and Mysteries
  • Chris Pittas: ISA Top 25 Screenwriters to watch in 2022
  • Christine Lenig: Film produced by Gulfstream Pictures
  • Danielle Milton: Semi-finalist, Nicholl Fellowship
  • Elena Perez: ISA Top 25 Screenwriters to watch in 2022
  • Hymnson Chan: Winner of the WeScreenplay TV Contest
  • Jennifer Paz: Winner of Outstanding Screenplays TV Pilot Competition
  • Josh Mann: Runner up Script Pipeline
  • Kris Crenwelge: Selected for the 2022 Disney Writing Program
  • Nick Smith: Winner of the UKFF Script Competition
  • Philip Guitar: Winner, Best Writer at Rio de Janeiro World Film Festival
  • Robert Wooldridge: ISA Top 25 Screenwriters to watch in 2022
  • Sylvia Parker: Selected for the Wscripted Cannes Screenplay List
  • Victor Gabriel: Short film screened at the Sundance Film Festival

2021 Success

  • Aaron C. Wong: Finalist for the Nicholl Fellowship / Red List Drama Feature Scripts of All Time
  • Alan Jenkins: Winner of the ScreenCraft True Story and Public Domain Screenwriting Competition / Winner of the Grand Prize in Fade In Awards True Story / Biopic Competition / Chosen for the 2020-21 Black List/Google Storytelling Fellowship
  • Alejandro Alvarez: Diversity script of the month for the Writers Guild of Canada
  • Amelia Phillips: Red List Drama Feature Scripts of All Time
  • Barbara Ross: Winner (best writer), Austin Under the Stars Film Festival
  • Barbara Ward Thall: Red List Western Feature Scripts of All Time
  • Caro Ribeiro: Red List Comedy One-hour Scripts of All Time
  • Carolyn Cameron: Red List Musical Feature Scripts of All Time
  • Chris Pittas:  Winner (best horror short) Venice Shorts Fest, Winner (best gore short) IndieX Film Fest,  Honorable Mention in the ISA Fast Track Fellowship
  • Christopher Isenegger: Launch Pad’s Top 50 and  Roadmap Writer’s Jumpstart Top 50
  • Craig T. Williams: Accepted into the Warner Media Access Writers Program
  • Danielle Pinnock: Adult animated show sold; to be exec-produced by Taraji P. Henson
  • David Kessler: Feature film “Minamata” released theatrically
  • David Page: Semi-finalist for the Nicholl Fellowship
  • Deborah Puette: Semi-finalist for The Writers Lab
  • Elena Perez: Staffed on Chicago PD for NBC /Awarded the ISA Fast Track Fellowship / Semi-Finalist for The Writers Lab
  • Ellen Ancui: Finalist in Big Apple Film Festival, Accepted to the Cinestory Feature Writers Retreat, in development with showrunner for TV series
  • Elissa Aaron: Top 10 Finalist in Final Draft’s Big Break Contest
  • Finnerty Steeves:  Secured feature film distribution with Gravitas Ventures & Artist View Entertainment
  • Gina DeAngelis: Finalist in The Artemis Women in Action Film Festival / Red List Family Feature Scripts of All Time
  • Jared Iversen: Genre Winner of the Emerging Screenwriters Genre Screenplay Competition
  • Jimmy Miller: Semi-finalist for the Nicholl Fellowship
  • Jo Rochelle: Staffed on Good Trouble Season 4 at Freeform
  • John Ravitz: Red List Action One-hour Scripts of All Time
  • Jude Roth: Semi-finalist for The Writers Lab
  • Kaili Capito: Semi-finalist for The Writers Lab
  • Karin DeLaPena Collison: Winner of the Nicholl Fellowship
  • Kris Crenwelge: Staffed on the Netflix animated show Spirit Rangers / Semi-finalist for The Writers Lab / Red List Sci.Fi. One-hour Scripts of All Time
  • Kristi Dick: Top 10 Finalist in Final Draft’s Big Break Contest
  • Lily Gwyer and Janna Taylor: Finalists in the American Zoetrope Screenplay Competition
  • Lindsay Gosling: Feature film “13 Minutes” released theatrically
  • Louisa Makaron: First place winner of the CineStory Competition for Original Drama
  • Malloy Mosely: Accepted into the WarnerMedia Access Writers Program
  • Marisa Bramwell: Semi-finalist for The Writers Lab
  • Matt Harris: Feature film “The Starling” released on Netflix
  • Matt Pacult: Top 10 Finalist in Final Draft’s Big Break Contest
  • Melanie Holmes: Red list for Drama Half-hour of All Time (2 Scripts)
  • Michael-Leon Wooley: Feature script being packaged by UTA
  • Michael Lipoma and Tamra Teig: Red List Historical Feature Scripts of All Time
  • Mike Hanson: Winner (short film script) Irvine International Film Festival, Nevada Short Film Festival & Toronto Independent Film Festival / Red list thriller short of all time.
  • Naomi Brodkin: Script assignment for Little America at Apple TV
  • Nesaru Tchaas: Short film screening at the Toronto International Film Festival
  • Nicole Betz: Top 10 Finalist in Final Draft’s Big Break Contest
  • Rachel Givney: Will adapt her own novel for Amazon Studios and DiNovi Pictures
  • Robert Woolridge: Grand Prize Winner of the Emerging Screenwriters Genre Screenplay Competition
  • Sam Callahan: Finalist for Big Apple Film Fest
  • Scotty Mullen: “A Christmas Village Romance” released on Lifetime
  • Shelley Dennis: Staffed on The Connors at ABC / Awarded a Disney General Entertainment Content Fellowship
  • Sonya Ellis: Semi-finalist for the Nicholl Fellowship
  • Sydney Balou: Staffed in the mini-room for “The Vanishing Half”
  • Sylvia-Ann Parker: Selected for The Writers Lab UK & Ireland
  • Tamra Teig: Red List Thriller Feature Script of All Time
  • Tracie Laymon: Winner of Best Short Film at the Seattle Film Festival and Audience Award at the Big Bear Film Summit
  • Yakira Chambers: Staffed at NCIS Hawaii at CBS
  • Yuriria Fanjul: Winner at Filmmarket Hub

2020 Success

  • Aadip Desai: 2020 Bafta Breakthrough Initiative
  • Alan Jenkins:  Winner of the Grand Prize in Fade In Awards True Story/Biopic Competition
  • Alexis Howell-Jones: Academy Nicholl Semifinalist
  • Alyssa Carter:  Finalist Stage 32 Diversity Springboard Screenwriting Contest
  • Ayser Salman: Accepted to the Women in Film Blacklist Episodic Lab
  • Barbara Ward Thall: Accepted into The Writers Lab sponsored by Meryl Streep
  • Barry Leach: Academy Nicholl Semifinalist
  • Bobby Marino: Signed with Bellevue Productions
  • Charmaine DeGrate: Script sold via Margot Robbie’s screenwriting lab.
  • Chris Pittas: Launchpad top 100
  • Craig Williams: Silver Prize for the Page International Screenwriting Awards / Coverfly Red List for Drama Television (One-Hour) of the Year
  • Crosby Selander: Seven-figure script sale to Legendary Entertainment.
  • Danielle Pinnock: Pilot with ABC Studios
  • Dwayne Colbert: Daytime Emmy Nomination for Outstanding Writing for a Special Class Series
  • Eileen Jones: Script sold via Margot Robbie’s screenwriting lab.
  • Elena Perez: Coverfly Red List for Sci-Fi Television (One-Hour) of the Year
  • Elena Zaretsky: Finalist at the Austin Film Festival Script Competition
  • Ellen Ancui: Hired as a writer for the Netflix animation show, Brown & Friends.
  • Emily Rose Laochua: Winner of the Screencraft 2020 Sci Fi and Fantasy Screenplay Competition
  • Hymnson Chan:  Coverfly Red List for Action Pilot of the Year
  • Jeff Zampino: 3rd place Scriptapalooza / top 10 Stage 32’s Comedy Feature Contest
  • John Ravitz:  Second Prize for Fade In Awards First Ten Pages Competition
  • John W. Kim:  Finalist Stage 32 Diversity Springboard Screenwriting Contest
  • Karin DelaPena: Coverfly Red List for Drama Television (Half-Hour) of the Year
  • Kat Corbett: Academy Nicholl Semifinalist
  • Kenny Hillman: Signed with Heroes & Villains
  • Kris Crenwelge: Accepted into the LA SkinsFest Native American TV Writers Lab / Accepted to the Women in Film Mentoring Program /Coverfly Red List #4 for Drama Television (Half-Hour) of the Year
  • Lily Gwyer and Janna Taylor: Script on 2020 “Disability List” sponsored by The Blacklist
  • Margot Newcomer: Finalist at the Austin Film Festival Script Competition
  • Matt Harris: “The Starling” sold to Netflix for twenty-milion
  • Melanie Holmes: Coverfly Red List  for Drama Television (Half-Hour) of the Year
  • Melissa Cassera: “Obsessions” Thrilogy produced by Lifetime.
  • Michael Lipoma: ISA Top 25 Writers to Watch
  • Miguel Simal: Hired as director for “Miss Beijo”
  • Mike Hanson and Kelly Moothart: Winner of the Festigious International Film Festival, Los Angeles Independent Film Festival and Top Shorts Film Festival
  • Nancy Duff: Winner Austin Film Festival Josephson Ent. Fellowship
  • Robert Woolridge: Coverfly Red List for Drama Feature of the Year
  • Rowan Wheeler: Staffed on BIRDGIRL for Adult Swim
  • Russell Knight: Winner of Best Screenplay at the Crime/Mystery Film & Screenplay Festival / Winner of Best First Time Screenwriter at the Festigious International Film and  New York Film Awards
  • Shelley Dennis: Staffed on “Spirit Rangers” for Netflix
  • Sylvia Parker: Developing a horror feature with Starchild Pictures and the British Film Institute / TV series optioned by Tigerlily Productions / Banjay Group
  • Ted Campbell: Currently writing and directing a feature for MarVista Entertainment
  • Tommar Wilson: Coverfly Red List for Drama Television (Half-Hour) of the Year
  • Will Warren: Honorable mention in the TrackingB Feature Contest
  • Yakira Chambers: Accepted into the ViacomCBS Writers Mentoring Program

2019 Success

  • Matt Harris: “The Starling” production wrapped with director Ted Melfi and actor Melissa McCarthy
  • Jennifer Cram:  Directing and writing “Sick Girl,” starring Nina Dobrev and produced by Sean McEwen, Cassidy Lunnen, John Papsidera and Jessica Wilde
  • Naomi Brodkin:  Winner of Development Deal Award at Austin Film Festival
  • Tillery Johnson:  Winner of Comedy Pilot Award at Austin Film Festival
  • Elizabeth Eller:  Winner of the ISA Fast Track X Fellowship
  • Devorah Snively:  Winner of the ISA Fast Track IX Fellowship
  • Tamra Teig and Michael Lipoma:  Winner of the Slamdance Screenwriting Grand Prize  / Winner of the Creative World Awards Family Feature / Winner of the Silver Prize for Page International
  • Monica Romero: Winner of the Get it Made short film competition
  • Heather Ragsdale on Coverfly’s “Red List” for top rated Family Feature
  • Mark Dylan Brown on Coverfly’s “Red List” for top rated Television Half-Hour
  • Jude Roth accepted into the Black List Women in Film Episodic Lab
  • David Kessler:  Screenplay “Minamata” in post-production with Johnny Depp producing and starring
  • Erin Cardillo: “Isn’t it Romantic,” released in theaters February 2019
  • Aadip Desai: Accepted into the Disney/ABC Fellowship for 2019 / staffed on “The Goldbergs”
  • Jade Branion: Writing for “The Chi”
  • Darren O’Hare: Accepted into the Writers Guild Foundation Veterans Writing Project
  • Shawn Boxe: Producer on “Boomerang” for BET
  • Monty Broussard:  Selected for a night of “Seasoned Scenes” at the Writers Guild Foundation
  • Keith Armonaitis: Winner of Best Narrative Short and the Lou Costello Award at the Garden State Film Festival
  • Pete Spencer: Screenplay optioned with producers Rachel Richardson-Jones and Sarada Mcdermott
  • Laurie Anne Smith: Staffed on “The Next Step,” for BBC
  • Joelle Luman: Added to the “2019 Hit List” for The Launch Pad

2018 Success

  • Nadia Madden: Winner Final Draft Big Break Contest (Diversity Category)
  • Lindsay Gossling: “Un Traductor” chosen for Sundance Film Festival
  • Tammy Caplan: Finalist Austin Film Festival Screenwriting Competition
  • Erin Cardillo: Half-hour Comedy,”Life Sentence” premieres on the CW Network.
  • Suzanne Keilly: hired by Netflix for new one-hour series.
  • Jade Branion: hired as writers’ assistant on “The Chi.”
  • Lia Martin: staffed on Netflix show “Family Reunion.”
  • Richard M. Dumont: goes into production on his film “Radio Silence.”
  • Wanuri Kahiu:  Writer and director for live-action feature film, “Rafiki.” (First Kenyan film to be screened at Cannes.)
  • Alex Cramer: sold “Rawhide Down” to Global Road Entertainment.
  • Matthew Claybrooks: producing “All About the Washingtons” on Netflix.
  • Tillery Johnson: hired as staff writer at Nickelodeon TV.
  • Denise Cruz: film “Five Weddings” released in theaters world-wide.
  • John Stimpson: film “Ghost Light” at the LA Film Festival.
  • Kelli Joan Bennett and Monica Zepeda: win best picture for their movie “Collusions” at the IFS Film Festival.
  • Joelle Luman: accepted into the Universal Writers Program.
  • Mark E. McCann: Film “Beautifully Broken” in theaters.
  • Kevin O’ Brien: Film “At the End of the Day” wins audience choice at the New Hope Festival.
  • Alex Nava: wins Beverly Hills Screenplay Competition.
  • Scotty Mullen: pens “The Last Sharknado: It’s About Time.”
  • Naomi Iwamoto: Winner Cinestory TV/Digital Fellowship.
  • Danielle Karagannis:  Accepted  to the Stowe Story Lab, Berlinale / EFM Program.
  • Josh Renfree: Finalist Tracking B Feature Contest.
  • Jude Roth: Added to the 2018  “WriteHer List” / Blacklist Featured Writer.
  • Shaz Bennett: Added to the 2018 “WriteHer List.”
  • Courtney Miller:  Writes and directs feature film for Bounce TV.
  • Chuck McCue and Jules Vincent:  film “Alive”opens “Shriekfest, 2018.”
  • Natalie Lewin: Black List / Women in Film fellowship

2017 Success

  • Ben Zolno: Independent movie accepted into Cinequest.
  • Luong Dinh Dung: Independent film chosen as the representative of Vietnam to join 90th Oscar race.
  • Erin Pitkethly: Best screenwriter award at the Northern Ontario Music and Film awards.
  • Melissa Cassera: One-hour drama in development with Full Screen.
  • Lindsay Gossling: Accepted into the Sundance International Screenwriter’s Lab and the EAVE Puentes program.
  • Hunter Doohan: Script sold to Lifetime.
  • Elena Zaretsky:  Script produced by Hallmark.
  • Devi Snively: Accepted into the Fox Filmmakers Lab.
  • Nadia Madden:  Humanitas Prize: New Voices Finalist; Sundance Episodic Storylab Semi-Finalist.
  • Rae Shaw:  Second Runner Up in the 2017 Cynosure Screenwriting Awards.
  • Miley Tunecliffe: First place winner in Page Awards.
  • Aaron Kozak:  Semi finalist Nicholl Fellowship; Finalist Austin Film Festival Screenwriting Awards.
  • Nick Johnson: Finalist Page Awards.
  • Dan Maurer: Finalist Austin Film Festival Screenwriting Awards. Obtained representation from management firm Heroes and Villains Entertainment.
  • Heather Schmidt: Obtained representation from Bellevue Productions.
  • Aydrea Walden: Web series received 1.5 million views.
  • Heather Ragsdale:  Finalist Meryl Streep Writers Lab, Finalist Final Draft Awards, Finalist Page Awards.
  • Suzanne Keilly: Two movie assignments with SyFy Network.
  • Alissa Dean:  Writers Assistant on “Life Sentence.”

2016 Success

  • Melissa Cassera: Hired to write two movies for Lifetime Entertainment.
  • Tillery Johnson: Accepted into the Nickelodeon Writers’ Program
  • Shawn Boxe: Staffed on “Silicon Valley”
  • Christy Stratton: Staffed on “Modern Family”
  • David Kessler: Represented at literary management firm IPG.
  • Charmaine Degrate: produced season 4 premiere and Episode 406 of “The 100.” Promoted to Story Editor during second season
  • Alissa Dean: Finalist in Sundance Screenwriting Lab
  • Nadia Madden: Second-round Austin Film Festival Screenwriting Competition. Finalist Sundance Episodic Story Lab. Finalist Scriptapalooza.
  • Heather Ragsdale: Selected to participate in the Big Vision Empty Wallet Diversity Program. Finalist in Sundance Episodic TV Lab. Finalist in Sundance Screenwriting Lab.
  • Louisa Makaron: Second rounder at Austin Film Festival Screenwriting Competition with two original pilots.
  • Jeff Shevlowitz: Finalist Circus Roads Films Screenplay contest. Semi-Finalist for Table Read My Screenplay Contest.
  • Melva McLean: Short film screened at Cannes.
  • Lori Gambino: Blacklist script optioned by Echo Lake Entertainment. Director attached to TV pilot. Obtained new agent at CAA.
  • Susan Zimmerman: Second rounder for two scripts at Austin. Semi-finalist Big Break, Cynosure First runner up at the H.P. Lovecraft Film Festival and CthuluCon in Portland, OR in early October.
  • Tasha Lowe-Newsome and Yuell Newsome: Top 5 finalist in Screamfest Script Competition.
  • Andrea O’Malley: Finalist in Screencraft Pilot Launch Contest. Second Rounder Austin Film Festival. Second Rounder Sundance Episodic Lab.
  • Misty Mcafee: Semi Finalist at Austin Film Festival Screenwriting Competition.  Second-rounder with additional script at Austin Film Festival.  Script option.
  • David McCrea: Short film shot in Ireland and Canada. Additional short film commissioned by Irish broadcaster.
  • Kimberly Dilts: Feature-length comedy released and available on iTunes, Amazon Prime, Vimeo, Vudu, Seed&Spark and Indie Street.
  • Eric Rudnick: Winner ATX Festival Pitch Competition. Two-time Second Rounder Austin Film Festival. Official Selection Brooklyn Web Fest
  • Camille Beaudoin: Feature in post production.
  • Esther Geller: Finalist in StoryPros International Competition.
  • Brett Lewis: Produced indie comedy feature film starring Dylan Walsh.
  • Shelley Dennis: TV Sitcom Finalist for the Creative World Awards.
  • Major Wayne Geschwindt USMC: Finalist and Official Selection of the True Story Screenplay Competition.
  • Clyde Santana and Gail E. Davis: Winners of the International Family Film Festival, science fiction / fantasy feature screenplay category.
  • Jude Roth: People’s Choice Award and Top 40 Short Lister at Half the World Global Literati contest.
  • Noel Orput: Premiere of first feature film, currently on festival circuit.
  • Vivi Gregg: in development with Bohemia Group Originals on original tv pilot
  • Dee Chilton: Semi-Finalist Austin Film Festival Screenwriting Competition
  • Phil Krampf: Semi-Finalist Austin Film Festival Screenwriting Competition
  • Ayser Salman:  Semi-Finalist Austin Film Festival Screenwriting Competition
  • Andy Maycock: Semi-Finalist Austin Film Festival Screenwriting Competition

2015 Success

  • Robert Wooldridge, Grand Prize Winner of the Reel Writers Screenplay Contest.
  • Christopher Schultz, Honorable Mention, Stage 32 Happy Writers 1st Annual Feature Contest.
  • Jeff Shevlowitz,  Elisa Wolfe,  Nichol Simmons, Melva McLean and Steve D’Arcangelo, 2015 quarter-finalists in the Nicholl Fellowship.
  • Pete Spencer: feature script with producer Mark Formatter and director Werner Schumann attached.
  • Chris Schultz, finalist in the Stage32 Happy Writers Feature Contest.
  • David Kauffman’s feature, “The One I Wrote For You” in Walmart, October 10th.
  • Christina Shaver, Quarterfinalist Page Awards and Top 10% of the Nicholl Fellowship.
  • Craig Harwood’s script won best short screenplay at the The Indie Gathering International Film Festival.
  • Brett Lewis’ film “C Street” was released.
  • Natalia Megas, Best Screenplay WINNER, Nova Film Festival.
  • Melissa Rauch and Winston Beigel: “The Bronze” SOLD at Sundance for 3 million dollars.
  • Jeff Shevlowitz, WINNER of Grand Prize from Reel Writers.
  • Andrea Stewart accepted into the National Screenwriter’s Institute “Features First” Program.

2014 Success

  • Charmaine DeGrate, ACCEPTED into 2014/15 Warner Brothers Writers Workshop. ABC/Disney Writers Program Finalist, NBC Writers On the Verge Finalist, CBS Writers’ Program Finalist
  • Jimmy Monack, WINNER of Fade-In’s Best Family Screenplay Contest.
  • Elena Zaretsky, second time finalist in the Warner Brothers Writers Workshop.
  • Jennifer Cram SIGNED with William Morris Endeavor.
  • Bonnie Cahoon, project in development with A&E studios.
  • Chris Schultz, Kevin Killebrew, Louisa Makaron, Nadia Madden, Josh Renfree are Second Rounders at the Austin Film Festival Screenplay and Teleplay Competition.
  • Tracie Laymon SIGNED with Gersh.
  • Mike Grebb SIGNED with manager Jeff Portnoy.
  • Kody Chamberlain, SOLD feature to Fox Studios.
  • Robert Wooldridge, WINNER of Q2 2014 Breaking Walls Thriller Screenplay competition.
  • Nicholl Fellowship Quarterfinalists: Lindsay Gossling, Miley Tunnecliffe, Ali Imran Zaidi , Josh Renfree, Charmaine DeGrate, Carolyn Cameron, Kerry McPherson, Mike Grebb, Patrick Mahon.
  • Nadia Madden,  WINNER in the TV  Writer’s People’s Pilot contest.
  • Natasha Lewin & Partner Sarah WINNERS Best Feature Length Screenplay at the Laugh Factory’s Comedy Ninja Awards.
  • Jude Roth’s film El Doctor  SOLD for a 1-year exclusive & 2-yr non-exclusive online deal with Latino Public Broadcasting & PBS.
  • Michelle Muldoon, Finalist, The Screenplay Festival.
  • Josh Renfree, Semi-Finalist, Bluecat Screenplay Competition.
  • Tom McCafferty, WINNER  of the Audience Award at The GI Film Festival.
  • Joe Gold, WINNER of JuntoBox Films InstaFilm Competition.

2013 Success

  • Patrick Mahon, WINNER Page International Screenwriting Competition.
  • Robert Wooldridge, Gold Prize, World Series of Screenwriting 2013.
  • Tom Lockridge, Semi-Finalist Final Draft Big Break competition 2013.
  • Irina Tuchinsky, First Runner-Up in CWA Contest 2013.
  • Charmaine DeGrate’, Finalist, Austin Film Festival 2013.
  • Nicholl Fellowship Quarter-Finalists: Patrick Mahon, James Leslie, Alissa Dean, Jimmy Miller, Steve D’Arcangelo, Ali Imran Zaidi, Andrea Stewart 2013.
  • Page International Screenwriting Awards quarter-finalists:Jimmy Miller, Leigh Medeiros, George Covic, Patrick Mahon, Trevor Mayes, Nancy Joseph , Chris Molinaro, Marya Mazor, Thomas Barron, Jeff Evans, Gary Cifra, Patrick Mahon, Cynthia MacAdam, Matthew Zaal, Kim Morris-Johnson, Paul Pawlowski, Celeste Wolfe, Lynne Christensen, Xan Bernay, Shawn Boxe, Peter Tamaribuchi 2013.
  • Lindsay Gossling, Accepted as a resident writer into the Cineplex Entertainment Film Program 2013.
  • Robyn Kern, Semi-finalist in the StoryPros competition.
  • Jimmy Monack, WINNER International Family Film Festival in L.A.
  • John Worsley,  Semi- finalist, 2011 Filmmaker’s International Screenwriting Awards and Semi-finalist, 2012 Gimme Credit International Screenplay Competition.
  • Chad Diez, webseries Laps Official Selection at the 2013 New Media Film Festival.
  • Bonnie Cahoon, Winner, Independent Filmmakers Showcase, Teleplay Category.
  • Nicholas Johnson and Elena Zaretsky, WINNERS of the Acclaim TV Script Competition.
  • David Kauffman, top 100 finalist in the Emerging Screenwriter’s Screenplay Competition.
  • Justen Overlander, Semi-Finalist in the Kairos Screenplay Competition.
  • Elena Zaretsky,  Finalist Warner Bros. TV Writing Fellowship
  • Shahari Moore, Cannes Film Festival
  • Tish Dragonette, Semi-Finalist with SOAP for the 2011 American Zoetrope Screenplay Contest
  • Waka Brown, Semi-Finalist Page InternationalScreenwriting Competition.
  • Glen Sanders and Brooks Elms signed with Charlie Ferraro and Max Michael of UTA.
  • Mike Hanson, WINNER Toronto International Film Festival, Comedy Genre.
  • Pauline Gray, WINNER  of  the HBO-sponsored BET/Urbanworld Pilot Competition.
  • Alex Cramer, Finalist for comedy screenplay at Austin Film Festival.
  • Ali Imran Zaid, Semifinalist for comedy screenplay at Austin Film Festival.
  • Geoff Redknap,  Semifinalist for drama screenplay at Austin Film Festival.
  • Elaine Thomas, Enderby Entertainment Award at Austin Film Festival.
  • Suzanne Keilly, Quarter Finalist at Slamdance Film Festival.
  • Chris Molinaro, 3rd Place, Scriptapalooza.
  • Jimmy Miller, Semi-Finalist at Austin Film Festival.
  • Jimmy Miller, WINNER, Acclaim Scripts Awards.
  • Michelle Muldoon, AOF Writer of the Year Nominee.
  • Vincent Noto, Quarterfinals Scriptapalooza.
  • Lindsay Gossling, Quarterfinals of the Shoreline Screenwrittng Competition
  • Paul Eckart, second round selection at Filmakers International Screenwriting Awards.